Kumihimo tehnika nam, poput makrame tehnike, stiže sa istoka. Tačnije, iz Japana. Radi se o tehnici uplitanja svilenih kanapa sa veoma dugom tradicijom. Sama reč je kovanica koja znači “upleteni gajtan” (kumu znači plesti, dok himo označava gajtan,nit). Naime, u vreme samuraja, javila se potreba za dugačkim i izdržljivim kanapima, kojima su povezivani delovi samurajskog oklopa. U početku je to bila tehnika ručnog uplitanja, ali kako se iz generacije u generaciju tehnika usložnjavala pojavili su se i alati poput marudai (vrst stočića) i takadai (vrsta razboja). Sve složenije tehnike uplitanja su se čuvale kao porodična tajna i vremenom su postale statusni simboli samurajskih ratnika.
Marudai je stočić sa okvirom, kao što možete videti na slici. Originalni japanski marudai je visine 40cm i obično se koristi tako da se kleči pored njega ili se postavi na sto. Marudai zapadnjačkog stila je nešto viši (65 cm) i omogućuje pletilji/pletiocu da sedi na stolici dok plete. Tradicionalno se izrađuje od drveta, iako se u novije vreme prave i od plastike. Zategnutost niti se održava pomoću tegova koji se zovu tama i često su punjene olovom ili nekim drugim težim metalom. Za razliku od kumihimo diska, na marudai-u nisu obeležene pozicije za niti, pa se pozicioniranje niti obavlja ručno.
Takadai je vrsta razboja i uglavnom se koristi za izradu ravnih kumihimo pletenica. Pletilja, kao i kod marudai-a, kleči ispred takadai-a ili sedi u stoličici. Razlika u odnosu na razboje poznate u našim krajevima je da pleteni proizvod ne ide ka pletiocu, već od njega. Širina pletiva zavisi od broja niti koje se koriste, a kompleksnost motiva od toga da li se koristi po jedna “ruka” sa svake strane takadai-a ili se koriste sve četiri ruke.
Kumihimo ploča i kumihimo disk su manje ručne alatke za pletenje ovom tehnikom. Prednost im je što su položaji niti obeleženi, što olakšava praćenje uputstava, ali im je mana što ste ograničeni debljinom niti, obzirom da se niti zatežu tako što se “uglavljuju” u zareze na obodima diska. Stoga je potrebno odabrati niti koje odgovaraju širini zareza. Uglavnom se izrađuju od plastike i standardno imaju 32 zareza.
Kumihimo tehnika se danas koristi za izradu uglavnom nakita (narukvica, ogrlica i slično), ali se može koristiti i za izradu obeleživača za knjige, šalova i … samo je Vaša mašta granica 🙂
Ukoliko se želite oprobati u ovoj tehnici, predlažemo da za početak od nekog starog CD-a sami napravite kumihimo disk. Osim CD-a biće Vam potrebna pilica i malo šmirgle. Pomoću sajta za dizajniranje kumihimo diska napravite pripremu. Dovoljno je da unesete broj niti sa kojima želite raditi i podesite prečnik diska na 12cm. Preuzimite šemu i odštampajte na papiru. Makazama je isecite i pomoću nje obeležite pozicije za sečenje na CD-u. Na svakoj obeleženoj poziciji usečete pilicom zarez na disku i svaki zarez obradite šmirglom. Obeležite brojevima zareze i disk je spreman za pletenje. Kompletno uputstvo imate na sajtu Instuctables. Preostaje Vam samo da oparate neki stari džemper ili pokupite ostatke vunice po kući, pročačkate Pinterest i YouTube u potrazi za kumihimo instukcijama i krenete 🙂
Samo mala napomena vezana za samogradnju kumino diska – sasvim je dovoljnog kvaliteta doticni disk izradjen od deblje (2-3 mm) lepenke, ili ti sivog kartona. U poredjenju sa izradom od CD ili bilo kog tvrdjeg materijala, proces i vreme izrade su izuzetno skraceni i znacajno bezbedniji, narocito za decu. Naravno, i trajnost ovako izradjenog diska nije nesto, ali da bi probali da li vam se svidja, tj za jednokratnu ili dvokratnu upotrebu – odlicni su. I za pocetnike preporucujem da od kartona naprave oktagon, na svakoj strani zarez i da koriste 7 niti na ovom sablonu. Ide lepo, brzo i jednostavno, a mogu i da ga koriste deca od 4-5 godina navise (probano i sa vecim grupama).
I da, osim vunice, lepe i efektne niti sam dobijao upotrebom raznobojne plastificirane TANKE zice, uglavnom reciklirane iz starih kablova od miseva i tastatura.
Hvala Živane na dopuni 🙂
Vec duze vreme izradjujem nakit kumihimo tehnikom, sa i bez perlica, samouka sam i sve uglavnom pronalazim na inernetu. Desavalo mi se da nisam dobro procenila zeljenu duzinu niti, da li postoji mogucnost produzavanja niti i na koji nacin.
Hvala Vam