Veleprodaja na Etsy (Etsy Wholesale)

Etsy veleprodaja je otpočela svoj život kao nezavisni sajt koji se naslanjao na Etsy API. Naime, Dev Tandon je sa svojom suprugom pokušavao dovesti Etsy kreativce do stvarnih prodavnica i u tu svrhu je i sam vodio jednu prodavnicu u Njujorku. Kao dodatak razvio je sajt trunkt.com koji je povezivao Etsy prodavce sa maloprodajama širom USA.

Nekoliko godina kasnije, Etsy odlučuje da preuzme sajt, Dev prelazi da radi za Etsy i kao plod te saradnje nastaje Etsy Wholesale. Trenutno se preko ovog sajta snabdeva više od 10.000 trgovaca na malo, uglavnom u USA.
Etsy veleprodaja
Da biste kao prodavac učestvovali na Etsy veleprodaji potrebno je da proučite uslove i da se posebno prijavite za veleprodaju. Svaki prodavac se proverava ručno i lako se može desiti da u prvom naletu budete odbijeni i da vas naknadno provere i odobre vam pristup. U toku procesa provere može se desiti da neko od administratora naruči vaš proizvod, da vam traži izradu po narudžbi i slično, kako bi se uverili da ste zaista proizvođač, a ne trgovac.

Pre nego što se prijavite, proverite da li ste uglancali radnju. Uredite svoju About (“O nama”) stranicu, ukoliko već niste, pregledajte opise da li daju dovoljno informacija, dodajte još poneku fotografiju kod proizvoda koji možda nisu dovoljno dobro predstavljeni, prečešljajte ključne reči i slično. Naročito obratite pažnju na cene, obzirom da trgovci na malo u USA očekuju da dobiju popust od najmanje 50% u odnosu na vašu maloprodajnu cenu. Imajući u vidu činjenicu da se mi nalazimo u Srbiji i da će roba najverovatnije biti carinjena prilikom ulaska u USA, predlažem da taj popust bude i malo veći, kako biste delimično kompenzovali eventualne dodatne troškove kupcu. Ukoliko vam nije isplativo da date popust u iznosu 50% preispitajte svoje maloprodajne cene. Možda su one previše niske.

Etsy veleprodajaNakon što vas prihvate za prodavca na veliko, otvoriće vam se nove opcije koje omogućuju da vaše postojeće proizvode ubacite u veleprodajni “izlog” i da uredite svoju veleprodaju. Najbitnije je navesti veleprodajne pravilnike i definisati minimalnu vrednost za prvu narudžbu, kao i minimalnu vrednost za ponovljenu narudžbu. Također za svaki artikal možete navesti i minimalnu količinu za naručivanje tog artikla. To je značajno ako, recimo, izrađujete sapune i postoji neka minimalna količina ispod koje se ne isplati raditi neku vrstu sapuna. Ukoliko imate robu na stanju, možete ostaviti to polje prazno i kupac će moći kupiti po 1 komad od navedenog proizvoda.

Obzirom da se od aprila kod nas može prihvatati PayPal uplata i kako je moguće PayPal otvoriti na zanatsku radnju, predlog je da u sklopu priprema u ime svoje zanatske radnje potpišete sa poštom ugovor o korišćenju PostExport usluga (ovaj ugovor ne možete potpisati kao fizičko lice), obzirom da je to najefikasniji metod izvoza proizvoda za male zanatlije. Postupak za slanje robe PostExportom je jednostavan i sastoji se u tome da na šalter donesete otpakovani paket i dve fakture u stranoj valuti (EUR, USD). Nakon provere da li je količina i vrsta robe u saglasnosti sa fakturom, službenik će za vas popuniti CN-72 carinski obrazac i paket će biti poslat. Procedura je maksimalno pojednostavljena, te carinjenje ide veoma brzo i uračunato je u cenu poštarine. Nekoliko dana nakon slanja na kućnu adresu dobijate overeni primerak CN-72 obrasca, a nekoliko dana nakon toga i fakturu za poštarinu (PostExport se plaća nalogom za prenos i nije ga moguće platiti na šalteru). Mnogi će pomisliti da je ovakav način slanja spor, ali nedavno sam slao pošiljku koja je bila isporučena kupcu u USA za bukvalno 7 dana. Poštarina me je koštala 2.650,00 dinara, što bi kod neke druge kurirske službe bilo barem 10ak hiljada dinara.

PayPal sam otvorio pomoću VISA Business kreditne kartice koju sam dobio prilikom otvaranja računa u Uni Credit banci. Kako je VISA business vezana za dinarski tekući račun, novac koji sam povukao sa PayPal-a se u roku od 2 dana pojavio na dinarskom tekućem računu po sasvim zadovoljavajućem kursu, bez naknadnih provizija. Ovaj izostanak provizija me je i privukao kod njih, obzirom da mi je moja prethodna banka uzimala proviziju od 10 EUR na deviznu uplatu koja je ukupno iznosila 70-ak EUR, što me je svaki put iznova užasavalo.

Etsy veleprodajaKada vas prihvate imate pripremni period u toku kojeg možete “šminkati” svoju veleprodaju i kada budete zadovoljni sami aktivirate svoju veleprodaju. Prilikom aktivacije Etsy će vam obračunati ulaznu proviziju u iznosu $100, koju je potrebno platiti u sklopu redovnog računa. Provizije za postavljanje artikala u veleprodaju trenutno nema, ali se obračunava standardna provizija od prodaje 3,5%.

Prodaja kod Etsy Wholesale nije automatizovana kao na Etsy, pa je tako potrebno svaku veleprodaju ručno prihvatiti. Obzirom da se na veleprodaji lager ne vodi, postoji mogućnost da kupac naruči više komada nekog artikla nego što ste u mogućnosti izraditi, ili da usled neažurnosti vašeg veleprodajnog izloga naruči artikle koje više niste u mogućnosti izraditi. Nakon prihvatanja, potrebno je da ručno pošaljete zahtev za uplatom (ili fakturu) iz svog PayPal naloga.

Dalje preostaje samo da sačekate uplatu i pošaljete robu.

Etsy veleprodaja je fantastična prilika za mnoge kreativce da ostvare kontakt direktno sa maloprodajama širom sveta i da dopru do novih kupaca. Naročito onih koji proizvode vole da vide uživo pre kupovine 🙂

Krenite sa čišćenjem svoje radnje već ovaj vikend i pripremite se za veleprodaju 🙂

Osvojite svet već naredni mesec 🙂

Share

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *