Kako do pozitivnih ocena na Etsy-u

thank you card

Foto: SweetSights

Kada sam prvi put otvorio virtualna vrata svoje Etsy prodavnice bio sam u velikom strahu od prve prodaje i prve ocene. Nekako uvek o kupcima na zapadnom tržištu razmišljamo sa strepnjom, vođeni pogrešnim idejama da je tamo sve savršeno i izuzetno kvalitetno i propagandom sa naših TV kanala kako mi nemamo dovoljno kvalitetan proizvod za njih. Veliki strah mi je zadavala i činjenica da boje na fotografijama nisu verno prikazane na svim monitorima i strahovao sam da će mi možda strogi kupci dati slabiju ocenu zbog toga što je kod njih izgledalo drugačije.

Krenule su i prve prodaje, kao i prve ocene koje sam sa velikom strepnjom iščekivao. Srećom, bile su pozitivne i kasnije su se samo takve i ređale. Vremenom, kada skupite dovoljno pozitivnih ocena, jedna ili dve negativne neće značajnije uticati na reputaciju vaše prodavnice, ali treba vremena da se do toga stigne, pa stoga predlažem da povedete računa o sledećem.

Poštujte vreme isporuke

Izuzetno je značajno da na samom početku popunite svoje pravilnike o prodaji i slanju i da ih se pridržavate. Naročito vodite računa o pravilniku koji se tiče slanja proizvoda i vremena isporuke. Bolje je da napišete nešto duži rok isporuke, nego da navedeni rok isporuke ne ispoštujete. Tako će kupci biti spremni na čekanje i biće prijatno iznenađeni ukoliko proizvod stigne brže od očekivanog. Ukoliko dođe do nekih promena, obavezno ažurirajte pravilnike.

Komunicirajte

Kada budete imali prvu prodaju dobro upamtite taj osećaj. Pokušajte održati taj entuzijazam kod svih budućih prodaja, jer kada se prodaje ustale, olako padamo u neku rutinu i preskačemo vrlo bitne detalje. Poželjno je da svakom kupcu lično zahvalite, da mu pošaljete poruku kada se očekuje slanje (ukoliko je potrebno čekati da se proizvod napravi) i kada pošaljete da mu blagovremeno javite da mu je proizvod poslat, sa brojem za praćenje i sajtom na kome mogu vršiti praćenje. Ja lično koristim www.track-trace.com/post za praćenje jer on objedinjuje sve lokalne poštanske službe i njihove sajtove.

Trudite se da ne pravite velike pauze između pitanja koja su vam kupci u putili i vašeg odgovora. Ukoliko kupac očekuje paket i brine se jer mu se čini da je isuviše vremena prošlo, jako će loše podneti čekanje na vaš odgovor. Dešava se, naročito u vreme praznika, da pošiljke kasne. Često se zaglave na uvoznom carinjenju. Također, naočito u USA, se dešava da pošta ne obavesti primaoca da je pošiljka prispela. Verovatno samo negde bace obaveštenje, ili ga uopšte ne ostave, pa se kupac brine i pita vas, a pošiljka već par dana stoji na njegovoj pošti. Proverite na sajtu za praćenje, uputite ga da pogleda i sam i da kontaktira svoju lokalnu poštu ukoliko je to potrebno.

Budite iskreni

Iskrenost je u ovom poslu vrlina koja se ceni. Kada prikazujete svoj proizvod pokušajte ga predstaviti što je moguće preciznije. Nemojte postaviti fotografije koje isuviše ulepšavaju proizvod, kako kupac ne bi imao preterana očekivanja. Meni lično su najdraže ocene u kojima kupci navode da je proizvod bolji ili lepši nego na fotografijama. To daje dodatnu vrednost oceni.

Pokušajte što vernije dočarati veličinu svog proizvoda. Uradite fotografije proizvoda uz neke predmete koji su standardizovane veličine: cigarete (dobro, možda ne baš cigarete jer nije u modi 🙂 ), olovke, karmini, novčići, novčanice… Torbe, recimo, možete slikati na živom modelu, kako bi osećaj veličine bio precizniji. Često se dešava da kupci na osnovu fotografije dobiju utisak da je proizvod veći ili manji nego što jeste.

Proverite svoje opise. Da li opisi odgovaraju na sva pitanja koja bi kupca mogla interesovati? Da li je kvalitet materijala, boja, veličina, namena dobro i dovoljno detaljno opisana. Ne treba preterivati, ali je poželjno da opis bude što precizniji, kako ne bi ostavljao prostora za nesporazume.

Rešavajte probleme i nesporazume

Ko radi taj i greši, kaže stara poslovica. A greške su tu da ih ispravljamo. Ukoliko do propusta ipak dođe, dajte sve od sebe da ih otklonite. Čak ni kada dobijete negativnu ocenu nije kasno da se propust ispravi i ocena preinači u pozitivnu. Ja se držim stare škole, koja kaže da je kupac uvek u pravu, pa rešavam i propuste koji nisu nastali mojoj krivicom.

Ukoliko dođe do gubljenja pošiljke, imate opciju da pošaljete potražnicu. To zna rešiti problem i pošiljka se zna misteriozno pojaviti kako je i nestala. Zbog toga je neophodno uvek slati pošiljke sa opcijom praćenja. Međutim, dešavalo mi se par puta i da se definitivno izgubi. Tada sam kupcima poslao novi proizvod, iako nije moja greška. Jednostavno, izračunao sam da mi je taj gubitak mnogo manji, nego da izgubim kupca ili eventualno dobijem lošu ocenu. Ispostavilo se da je svaki tako poklonjen proizvod bio odlična reklama. Možete ponuditi druge pogodnosti: besplatnu poštarinu prilikom sledeće narudžbe, popust i slično. Pokušajte kupcu nekako nadoknaditi gubitak.

Ukoliko ste poslali pogrešan artikal, pogrešnu veličinu, pogrešnu boju i slično, nađite načina da to ispravite i da ta ispravka bude najbezbolnija za kupca. Ja sam jednom, greškom, poslao pošiljku na adresu kupca, iako je tražila da pošaljem njenom prijatelju jer je to bio poklon. Ponudio sam da joj nadoknadim poštarinu, jer je morala sama poslati dalje. Nije uspelo, dobio sam jednu negativnu, ali i dans (dve godine kasnije) pet puta proveravam svaku adresu 🙂

UIkratko, ukoliko je kupac nezadovoljan, učinite sve što je u vašoj moći da postane zadovoljan. Trudite se. Posvetite mu vreme. Ukoliko uspete u nameri da ispravite problem, ti kupci će vam najverovatnije postati najbolje mušterije.

Odskora je na Etsy dozvoljeno da postavite svoj odgovor na negativnu ocenu kupca. Iako je jako korisna opcija, budite izuzetno oprezni prilikom korištenja iste. Osmislite odgovor pa ga ostavite da prenoći. Često se u afektu dešava da koristimo grublje reči, a one mogu itekako uticati na našu buduću reputaciju, obzirom da one ostaju javno vidljive svim potencijalnim kupcima. Upotrebite ovu opciju samo kako biste dali više detalja o slučaju, koji bi eventualno objasnili kako i zašto je došlo do nesporazuma.

Posvetite se kupcu

Nemojte proizvod samo nemarno ubaciti u kovertu, već napravite neko lepo pakovanje. Tako će kupac videti da ste mu posvetili vreme. Ubacite i ceduljicu sa ručno napisanim “Thank you!”.

Pokušajte ispratiti kada je pošiljka isporučena. Kontaktirajte kupca i pitajte ga da li je sve u redu? Novi sistem ocenjivanja na Etsy je malo zakukuljen, pa mnogi zaborave ili ne znaju kako da ostave ocenu. Zamolite svakog kupca da vas oceni ukoliko je zadovoljan i dajte mu u mailu direktan link do stranice za ocenjivanje (http://www.etsy.com/your/purchases), kako biste mu olakšali. To će vam povećati šanse da ocene i dobijete.

Najvrednije što nekome danas možete pokloniti je vaše vreme. Poklonite ga barem malo svojim kupcima i oni će znati to da cene.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *