Optimizacija proizvoda za Etsy pretragu

Durbin Ogrlica - PoeticDesigns

Durbin Ogrlica -Foto: http://PoeticDesigns.etsy.com

Etsy algoritam za pretragu se menja često i uvek usavršava u pravcu da kupcu da najrelevatniji proizvod za koji postoji najveća šansa da će biti kupljen. Stoga vremenom postaje kompleksniji i zahteva više intervenicija da bismo se uopšte nadali prikazivanju našeg proizvoda u prvih par strana rezultata pretrage, koji realno mogu i doneti neku prodaju, obzirom da retko koji kupac gleda dalje od prve 2-3 strane. Ukoliko na prve 2-3 strane ne nađe traženi artikal, velika je verovatnoća da će promeniti zahtev za pretragom u smislu dodavanja više detalja.

Nemaju svi parametri koji se mere istu težinu i nije dostupna matematička formula koja bi nam omogućila da precizno izračunamo mogućnost da se naš proizvod pojavi na prvoj strani rezultata pretrage, ali možemo pružiti maksimalno truda da ispoštujemo što više parametara i nadamo se povoljnom rezultatu 🙂

Vreme objave

U početku Etsy je rezultate pretrage prikazivao od novije postavljenih artikala ka starijima. Međutim, ogromnim rastom pojavila se potreba da se rezultati filtriraju bolje kako bi kupci dobili preciznije rezultate. No, vreme objave i dalje ostaje važan faktor u rezultatima pretrage iz više razloga:

  • čestim kupcima potrebno je osvežavati ponudu kako im proizvodi ne bi postali dosadni i kako ne bi odustali od kupovine na Etsy
  • postoji velika vrerovatnoća da stariji proizvodi nisu ažurirani i da možda nisu ni dostupni
  • Etsy zarađuje od postavljanja proizvoda, pa je poželjno da se proizvodi češće postavljaju i obnavljaju 🙂

Također, kada postavimo potpuno novi proizvod Etsy o njemu nema nikakvih dodatnih podataka u smislu reakcije kupaca, pa će ga, probe radi, češće postaviti na početak pretrage kako bi izmerio rekacije kupaca za buduće rangiranje.

Naslov i oznake (tagovi)

Etsy algoritam će kupcu ponuditi proizvode koji najbolje odgovaraju reči ili izrazu koji on traži. U tom smislu će tačna fraza “privesak slon” imati veću vrednost nego “privesak” ili “slon”, odnosno značajnu prednost će imati proizvodi koji u naslovu i oznakama imaju frazu “privesak slon”. Stoga je poželjno, obzirom na rast ponude, ciljati fraze od dve-tri reči i u oznakama više ne koristiti jednu reč, obzirom da nam to značajno smanjuje vidljivost.

Također, najveću vrednost imaju proizvodi kojima se reči koje kupac traži nalaze tačno u tom redosledu u naslovu i u oznakama. Važno je napomenuti i da se više vrednuje ako je taj izraz na početku naslova.

Iz navedenog možemo zaključiti da, ukoliko želimo da nam se proizvod bolje rangira kada kupac traži frazu “kožni privesak” bolja konstrukcija naslova je:

“Kožni privesak u obliku ružičastog slona”

nego

“Preslatki ružičasti slonić kožni privesak” ili “preslatki slonić privesak od kože ružičaste boje”

Naravno, podrazumevam u ovim primerima da je proizvod u oznakama imao oznaku “kožni privesak” 🙂

Osobine proizvoda

Svakom proizvodu prilikom postavljanja možemo pridružiti i vrednost sledećih atributa:

  • primarna boja
  • sekundarna boja
  • praznik
  • prigoda

Dakle, ako postavljamo privesak sive boje, onda je poželjno navesti boju u naslovu i oznakama, ali je svakako obavezno obeležiti primarnu boju kao sivu, kako bismo povećali mogućnost da proizvod bude relevantniji za pretragu “sivi privesak”.

Također, ukoliko je proizvod tematski vezan za neki praznik ili prigodu (venčanje, rođendan, gubitak kućnog ljubimca…) onda bismo to trebali izabrati u određenim osobinama. To nam povećava mogućnost da se proizvod nađe u rezultatima pretrage za, recimo, “božićni poklon”.

Kvalitet proizvoda i samog oglasa

Logično je da će prednost imati proizvodi koji se najlakše prodaju, pa će se proizvod, koji na 100 pregleda ima 3 prodaje, kotirati mnogo bolje nego proizvod koji na 100 pregleda nema nijednu ili jednu prodaju. Isti slučaj je i za proizvode koji ne 100 prikaza u rezultatima pretrage imaju veći broj kliktanja na stranicu sa detaljima proizvoda i veći broj ubacivanja proizvoda u listu omiljenih.

Iz tih razloga nam je bitno da primarna fotografija proizvoda (ona koja se prikazuje u rezultatima pretrage i koju podešavamo prilikom postavljanja listinga kao Thumbnail) bude maksimalno primamljiva, oštra, bez suviše šarene pozadine u koju bi se mogla utopiti i bez dodatnih detalja na fotografiji koji bi mogli dovesti kupca u zabludu šta se na toj fotografiji prodaje. Također, obzirom da se u rezultatima pretrage pokazuje tek prvih par reči naslova, bitno je navesti odmah na početku šta taj proizvod zaista jest, pa je tako i ovde bitno da na početku stoji “Zeleni privesak”, “Kožni pirvesak”, “Privesak Lav”, a ne nešto uopšteno tipa “Fantastični preslatki neverovatni proizvodčić”. Prikaz u rezultatima pretrage mora biti maksimalno uočljiv i jasan.

Što se tiče procenta prodaje primetićete da, ukoliko ste imali prodaju nekog artikla i taj artikal obnovite iz liste prodatih, često će se desiti da taj artikal bude ponovo prodat u relativno kratkom periodu. Stoga je dobro da proizvod obnavljate ukoliko je prodat, a u mogućnosti ste napraviti isti. Nikako ga nemojte postavljati ponovo kao potpuno nov proizvod, jer gubite sva srca i preglede koje ste imali na prethodnom listingu.

U početku su ovi parametri neutralni, pa će Etsy forsirati proizvod kako bi izmerio ove parametre.

Što se kvaliteta samog proizvoda tiče, Etsy će svakako forsirati više one prodavce čijim proizvodima i uslugom su kupci zadovoljniji. Zato je važno imati pozitivne ocene. Često kupci zaborave oceniti prodaju, pa nije loša praksa kontaktirati ih neko vreme nakon slanja, pitati da li su zadovoljni proizvodom i ukoliko jesu zamoliti ih da ocene proizvod kako bi olakšali vašim budućim kupcima. Ukoliko nisu, ponuditi im neku kompenzaciju, saslušati šta su primedbe i eventualno korigovati proizvod u budućnosti. Maksimalno se borite se za 5 zvezdica. Barem u početku 🙂

Mislim da je ovde bitno napomenuti da postoji mogućnost da Etsy manje forsira vašu radnju ukoliko imate mnoštvo narudžbi koje se nalze u obradi. Naime, primetio sam ( a i nekoliko prodavaca sa kojima sam razgovarao imaju slično mišljenje) da kada se nakupi narudžbi koje su u obradi, kao da se prodaja stopira do trenutka kada su sve narudžbe poslate, kada prodaja ponovo krene. Iako nigde nisam naišao na zvaničan podatak da je to uzeto kao paramatar za vrednovanje, pretpostavlja da bi to moglo biti u cilju čuvanja kupaca od prevare tako što sprečava da neki prodavac odjednom napravi veliki broj prodaja koje na koncu ne ispoštuje. Zato je dobro da se pošiljke pošalju što je pre moguće i da se narudžbe označe poslatim.

Lokacija radnje

Iako Etsy tvrdi i dalje da je lokacija radnje bitna samo u Australiji i Velikoj Britaniji, jer su se samo kupci iz tih zemalja izjasnili da mnogo više vole da kupuju lokalno, u novije vreme je osetnije da lokacija igra značajnu ulogu u rezultatima pretrage. To je nešto na šta, na žalost, ne možemo značajno uticati, pa je to potrebno kompenzovati kvalitetnijim radom, boljom komunikacijom, većom prisutnošću na društvenim mrežama i slično. Na taj način povećavamo vrednost ostalih parametara (pregleda, srca i prodaja) koji će nam omogućiti prednost u odnosu na lokaciju.

Naravno, uvek se može postaviti da se radnja nalazi u USA, ali će to samo dovesti do mnoštva kupaca nezadovoljnih rokom isporuke.

Igrice (favatroni i slično)

Iako je po Etsy grupama popularno masovno stavljanje proizvoda u liste omiljenih i masovono uzajamno stavljanje radnji u liste omiljenih, to u konačnici može biti i kontraproduktivno. Naime, svesni takve prakse, Etsy algoritam je korigovan da takve pojave ispegla, pa baš kao i Google algoritmi, postoji mogućnost da jednostavno zanemari takve nagle i neprirodne skokove u popularnosti. Svakako je da se situacija da od 50 pregleda proizvod dobije 50 srca ne može smatrati organskom, ali postoji mogućnost da neko od saigrača primeti vaš proizvod i kupi ga. Svakako ne preporučujem konstantno bavljenje ovim igricama, ali mislim da ponekat odigrati neku ne može značajno da škodi, a ako vam je primarna fotografija kvalitetno odrađena, postoji mogućnost da budete primećeni od strane saigrača.

Ključne reči

Na kraju, postavlja se kao problem kako znati šta će kupac tražiti i koju frazu ciljati prilikom osmišljavanja oglasa za proizvod?

Jedna od najjednostavnijih opcija je da pokažete prijateljima i kolegama fotografiju svog proizvoda i da ih zamolite da navedu upite kojima bi tražili vaš proizvod na Etsy. Također ih možete zamoliti i da provere trenutno rangiranj tog proizvoda na Etsy (da probaju da li ga nalaze u prvih 5-10 strana rezultata). Plus bi bio i da kliknu na proizvod ukoliko ga nađu (tako će poslati joše jedan signal Etsy da je vaš proizvod interesantan za datu pretragu). Naravno, ne treba preterivati sa kliktanjima 🙂

Dalje opcije su alati koji daju statističke preglede popularnosti određenih ključnih reči i izraza, kao što su

  • Google Keyword Planner – Google-ov alat koji pomaže korisnicima koji žele da se reklamiraju na Google AdWords platformi. On daje precizne podatke o mesečnim pretragama za tražene ključne reči, kao i solidan broj predloga sličnih reči i izraza.
  • Marmelead – odlična alatka za analizu ključnih reči na Etsy, kao i analizu vaših postavljenih artikala. Mana joj je što nije besplatna 🙂 Košta $19 mesečno.
  • EtsyRank – sajt koji će vam dati analizu vaših artikala i pomoći da bolje rangirate svoje oglase. Također omogućuje i procenu vrednosti ključnih reči i sl. Nije toliko kompleksna kao Marmelead, ali je besplatna (barem za sada) 🙂

Također, možda nije loše razmotriti i opciju za rangiranje na ključne reči koje u sebi sadrže standardne greške. Ideja je da greške u kucanju rade i kupci, te ukoliko su to neke učestale greške, postoji mogućnost da dobijete solidan saobraćaj, obzirom da se još uvek malo njih rangira na greške u kucanju, odnosno manja je konkurencija.

Više o gore navedenim alatima planiram za neki drugi tekst, pa vas pozivam da se upišete na listu za primanje novosti putem e-maila, kako biste bili obavešteni po objavljivanju novog članka 🙂

3 comments

  1. …pitam se zasto ne bi po nekad organizovali neki vebinar za nas gustere …Dok sam citala tekst imala sam podpitanja ,mozda glupa veteranima ali meni znacajna …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *